ЗДРАВЕ, СТАТИИ

Интензивните тренировки с тежести помагат в борбата с депресията

Интензивните тренировки и депресията

Хората, страдащи от депресия, се чувстват по-добре, ако тренират с тежести, разкриха изследователи от Харвардското медицинско училище през 90-те години. Колкото по-тежки са тежестите, които са използвали, толкова по-голям ефект има силовата тренировка върху нивото на депресия.

Интензивните тренировки и депресията банер 1

 

Силови тренировки и депресия

Че, интензивните упражнения може да са полезни за намаляване на депресията е било известно още в края на 90-те. Повечето изследвания са направени върху хора с депресия, които са започнали да тичат и които са показали значително подобрение след няколко седмици. Въпреки, че проучванията не показват, че това е излекувало депресията, те показват, че хората, изпаднали в състояние на  умерена депресия, могат да намалят симптомите си и да продължат да работят отново нормално.

Изследователите от Харвард направили 2 проучвания, в които накарали хора с депресия да правят тренировки с тежести. [Compr Психиатрия. 1989 юли-август; 30 (4): 324-31.] [Консултирайте се с Clin Psychol. 1987 октомври; 55 (5): 748-54.]
Ефектите, измерени в тези две проучвания, обаче надвишават средния ефект от проучванията, в които субектите са работили.

Проучване

Изследователите от Харвард направили повторение експеримента. Те избрали 15 души по на 60 години, които страдали от депресия, но не се лекували от психиатри. Подобна група от 17 над шейсетте години формира контролната група.

Експерименталната група тренирала 3 пъти седмично в продължение на 10 седмици, като правили 5 упражнения за най-големите мускулни групи: повдигане от лег, изтегляне на лат машина, и тренировка за бедра, изключително на машини. Участниците правили 3 серии по 8 повторения за всяко упражнение. Изследователите насърчавали субектите да тренират при 80% от теглото, с което те просто са могли да направят 1 повторение [1RM]. Всяка тренировка продължавала 45 минути, след което участниците правили разтягания.

Резултати

В края на 10-те седмици субектите, които са тренирали, са били в по-добро настроение от субектите в контролната група. Групата с упражненията постигнала по-добри резултати за наналяване на депресията на „Бек” [BDI] и по скалата за оценка на депресията на Хамилтън [HRSD] в края на 10-те седмици.

Интензивните тренировки и депресия 1

Интензивните тренировки и депресия 2

Изследователите също са следили количеството тегло, което субектите са използвали при тренировките си. Субектите са тренирали средно 78% от 1RM (от максималната тежест за повторение). Изследователите открили, че колкото по-големи са тежестите, които субектите използват, толкова повече могат да намалят нивото на депресия.

Интензивните тренировки и депресията банер 2

Заключение

Изследователите са положителни по отношение на резултатите от своето проучване. Те измерват силни положителни ефекти и има значително подобрение в качеството на живот на субектите.

Source:
J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 1997 Jan;52(1):M27-35.