Атлетите, които се движат след тежка тренировка, се възстановяват по-бързо от спортистите, които прекарват относително много часове седнали. Но преди да твърдим, че сме открили нова стратегия за възстановяване, бихме искали да знаем какво точно е „причината“ тук – и какво е „следствието“.
Проучване
Физиолозите от Калифорнийския държавен университет Фулъртън накараха 9 физически активни студенти да тренират краката си с интензивност, която прави силната и продължителна мускулна болка неизбежна. През дните след сесията субектите внимателно следяха колко често са седели и какво са яли. Изследователите също изследват кръвта на тестовите субекти.
Резултати
В дните след сеанса концентрацията на креатинкиназа и миоглобин в кръвта се повишава. Това са класически маркери за мускулно увреждане.
Механизъм
Увеличението на маркерите за мускулно увреждане е по-голямо, тъй като субектите прекарват повече часове седнали след сесията. Таблицата по-горе ни казва това. Таблицата също така показва, че приемът на въглехидрати и протеини не е оказал влияние.
Заключение
„Намаляването на продължителните периоди на седене през целия ден може да бъде от полза за намаляване на времето за възстановяване след напрегната за тренировка“, обобщават американците. Ние самите, съставители на това безплатно списание, все още не сме убедени. Възможно ли е субектите, които са седели по-малко, просто да са имали по-малко мускулни болки? Може би защото са претърпели по-малко мускулни увреждания от тренировката си? Спомняме си с носталгия за отминалите времена, когато учените все още публикуваха старомодни RCT.