Пациенти, диагностицирани с биполярно разстройство или шизофрения, стават по-здрави при диета с ниско съдържание на въглехидрати – както психически, така и физически.
Проучване
Психиатри от Станфордския университет набират 23 възрастни субекта с дългосрочни сериозни психиатрични проблеми. Повечето от тях имат биполярно разстройство, други бяха диагностицирани с шизофрения. В продължение на 4 месеца на субектите е дадена диета, която се състои съответно от 10, 30 и 60 енергийни процента въглехидрати, протеини и мазнини. Субектите са приемали лекарства, като антипсихотици и антидепресанти. Тези лекарства имат сериозни метаболитни и сърдечно-съдови странични ефекти. Употребяващите са по-склонни от неупотребяващите да страдат от затлъстяване и имат повишен риск от заболявания като диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания. Изследователите подозират, че диета с ниско съдържание на въглехидрати може не само да намали риска от тези странични ефекти, но също така може да намали психичните разстройства.
Резултати
След преминаване към диета с ниско съдържание на въглехидрати, депресията, тревожността и общите резултати за психични заболявания намаляват съответно с 33, 9 и 31 процента. Резултатите от качеството на живот и съня се подобряват съответно със 17 и 19 процента. Подобренията в групата за придържане, която успя да се придържа добре към кето диетата, бяха още по-добри. Таблицата по-долу ви казва това. Изследователите определят концентрацията на кетони в кръвта на изследваните лица. Въз основа на това те можеха да видят кой принадлежи към групата за придържане и кой не.
След като преминали към диета с ниско съдържание на въглехидрати, субектите станали не само психически, но и физически по-здрави. Това със сигурност беше случаят в групата за придържане. Мастната им маса и обиколката на талията им намаляват, чувствителността им към инсулин се повишава и концентрацията на триглицериди в кръвта им намалява.
Заключение
„За областта на психиатрията тези открития отварят възможности за по-нататъшни изследвания на връзката между психичното здраве и метаболитното здраве“, обобщават изследователите.
„Психичното здраве и физическото здраве са взаимосвързани и справянето с метаболитните проблеми може да допълни психиатричното лечение, за да подобри цялостното благосъстояние. Разбирането на механизмите и потенциалните синергии между психиатричното лечение и метаболитните подобрения също може да информира за разработването на по-ефективни интервенции.“
„Наблюдаваните подобрения в метаболитното здраве сред хората със сериозни психични заболявания подчертават потенциала за по-цялостен и интегриран подход към психиатричните грижи.“