Честата консумация на кисело мляко може да ви предпази от затлъстяване и високо кръвно налягане. Португалските учени базират тази идея на анализ на данни, събрани в американското национално изследване на здравето и храненето през 1999-2014 г.
Проучване
Португалците, свързани с университета в Порто, първоначално бяха любопитни относно ефектите на пробиотиците върху здравето. Така те разбраха от 38 802 възрастни участници в проучването дали са използвали храни или добавки, съдържащи пробиотици – и колко са здрави. От всички участници в проучването 13,1% попадат в категорията на употребяващите пробиотици. Процентът на употребяващите хранителни добавки в тази група е малко над 5%, като 96% от употребяващите пробиотици са консумирали кисело мляко. Киселото мляко обикновено съдържа пробиотичната бактерия Lactobacillus themophilus. Проучването, за което говорим сега, говори повече за традиционното кисело мляко, отколкото за пробиотичните добавки. Това е кръстосано кохортно проучване. Всички досадни, но правилни възражения, които можете да повдигнете срещу епидемиологичните изследвания, се отнасят още по-силно за този тип изследвания. Просто ще го кажем честно.
Резултати
Потребителите на кисело мляко са малко по-малко склонни да страдат от затлъстяване. Те също така по-рядко са имали диабет и по-рядко високо кръвно налягане. Защитният ефект на киселото мляко срещу диабет изчезва, когато изследователите отхвърлят влиянието на други фактори, свързани с начина на живот. Можете да видите това в таблицата по-долу.
Заключение
Португалците успяха да демонстрират само защитен ефект срещу затлъстяването от добавки с пробиотици. Киселото мляко предпазва не само от затлъстяване, но и от високо кръвно налягане.
„Нашето проучване подкрепя възможността за модулиране на чревната микробиота чрез използването на пробиотици като привлекателна терапевтична цел за предотвратяване и лечение на затлъстяването и свързаните с него кардиометаболитни нарушения“, пишат изследователите.
„Бъдещите изследвания трябва да се съсредоточат върху разбирането на екосистемата на чревната микробиота и върху идентифицирането на лица, които се възползват най-много от селективната модулация на микробиотата.“