Копърът е широко използвана подправка у нас, но малко се знае за целебните му свойства. Идва от Южна Русия, Западна Африка и Средиземноморския регион, но се споменава още в Библията и в древните египетски папируси.
Древните римляни давали копър на гладиаторите, за да бъдат издържливи и силни. В древна Елада горенето на ароматни масла от копър било белег за благосъстояние.
Стръкчета сух копър са били изгаряни и у нас по времето на хан Кубрат, на жертвената клада на бог Тангра. В древен Вавилон подправката била отглеждана лечебна цел, а Хипократ бил запознат с лечебните свойства на копъра и го използвал в рецепта за дезинфекция на устата.
В Европа копърът е известен от епохата на Карл Велики (IX в.), но популярност набира при управлението на Катерина Медичи през XVI век във Флоренция и Болоня. Лечителите там приготвяли различни отвари, мехлеми и мазила със зелената подправка. Някои от тях се препоръчвали като любовни елексири, други пък служели за предпазване от магии.
Копърът има високо съдържание на витамините С, В1, В2, Е, РР, Р, каротин (провитамин А) и минерални соли на калия, калция, фосфора и желязото и фолиевата киселина (витамин В9).
В маслото от копър има карвон, d-лимонен, α-филандрен, карвеол, дихирдокарвон, α-терпинен, дихидрокарве-ол, дипалиол, α-пинен, дипентен, изоевгенол.
Какви са лечебните свойства на копъра?
• Рак
Подправката е с високо съдържание на монотерпени и флавоноиди, които са известни със защитните си свойства срещу свободните радикали и канцерогените. Според изследване, монотерпените активират секрецията на ензима глутатион S-трансфераза, който е ефективен за неутрализирането на канцерогени. Ензимът помага да се прикрепи антиоксидантната молекула глутатион за оксидантните молекули, които обичайно вредят на организма. Като цяло, копърът има антиоксидантно действие, особено при хора, които работят в помещения с лоша вентилация.
• Сърдечно-съдови заболявания
Прилага се при хронична съдова недостатъчност и като профилактично средство срещу пристъпи на стенокардия. Доказано е, че укрепва съдовете и сваля повишеното кръвно налагяне.
Приема се вътрешно по следната рецепта: 1 чаена лъжичка леко счукани плодове се заливат с 500 ml вряла вода. Кисне се 1 час и се пие по около 200 ml 15 минути преди ядене, по 4 пъти на ден.
Копърът под всякаква форма се препоръчва при лечение на началните форми на хипертонията, тъй като леко разширява кръвоносните съдове и укрепва стените им. За сваляне на кръвното 3 с. л. ситно нарязан пресен копър се разбъркват с кисело мляко и се приемат 3 пъти на ден 15-20 мин. преди хранене. Калиевите соли действат добре при аритмия, подобряват сърдечния ритъм, облекчават изтощеното сърце и подобряват обменните процеси в сърдечния мускул.
• Стомашни болки и колики при кърмачета
Копърът действа газогонно и помага при лоша перисталтика и газове. Успокоява спазмите на гладката мускулатура на органите в коремната кухина. Действа добре при деца с ленив стомах, запек и задръжка на газове, а чаят от копър е най-доброто познато средства за облекчаване на коликите при кърмачетата. Подорява храносмилането и апетита. Семената от копър засилват секрецията на стомашните жлези и подстомашната жлеза, увеличават отделянето на жлъчка и отстраняват отоците на червата. При отоци, спазми и болки в червата се препоръчва настойка – 1 с. л. копър се разбърква в 1 чаша вряла вода и се пие. Препоръчва се и при диария, тъй като има бактерицидно действие.
• Анемия
Високото съдържание на аскорбинова киселина и железни соли в копъра го правят незаменим при лечебното хранене на болните от малокръвие. Подпомага възстановяването на хора, пострадали при тежки травми.
• Безсъние и нервност
Наименованието на подправката идва от старонорвежката дума „dilla“, която означава „успокоявам”. Затова от древни времена копърът се използва за нервноуспокояващо средство, дори и при бебетата. Тези лечебни свойства на копъра се дължат на етеричните масла, които имат релаксиращ ефект. Копърът стимулира активирането на секрецията на някои ензими и хормони, които имат успокояващ и хипнотичен ефект. При безсъние се препоръчва 1 чаена лъжичка стрит сушен копър 30 мин. преди ядене. При невроза се смесват 1 ч. л. семе от копър, 1 с. л. млад валерианов корен и 2 ч. л. натурален мед. Всичко това се залива с 3 литра вряла вода и се затваря в термос за 24 часа. Приема се по 2 супени лъжици сутрин на гладно и вечер преди лягане.
• Менструални смущения
Копърът действва стимулиращо на хормоналния баланс, поради високото съдържание на флавоноиди в етеричното масло. Това допринася за поддържането на нормален менструален цикъл. Смята се дори, че редовната употреба на копър отлага максимално настъпването на менопауза при жените.
• Остеопороза и проблеми с костите
Копърът е с високо съдържание на калций, затова се препоръчва ва жени след настъпване на менопаузата като профилактика на костната загуба и остеопорозата. В тези случаи се препоръчва да се хапва кисело мляко с голямо количество нарязан копър. Полезен е и за всички хора, които имат проблеми с костите, или се възстановяват от счупвания. Препоръчва се и при някои ставни болести като ревматоиден артрит. При ревматични болки се пие следната отвара: в 500 мл вряла вода се слага 1 с. л. копър. Престоява 30 мин., след което се пие 3 пъти преди хранене.
• Болести на дихателните пътища
Копърът повишава съпротивителните сили против респираторни заболявания, тъй като стимулира като цяло имунната система. Действа отхрачващо при бронхити и коклюш, има и антибактериално действие. Успокоява кашлицата. При бронхиална астма се препоръчва настойка от 1 с. л. пресен копър, нарязан на ситно, който се залива с 2 чаени чаши вода. Затваря се плътно и се вари 5 мин. Приема се по 1-5 кафеена чашка на гладно 3 пъти дневно.
• Камъни в бъбреците и жлъчката
Още от древността копърпът се използва при лечение на пиелонефрити, цистити, образуване на камъни в бъбреците и жлъчката. Облекчава и хората, които страдат от болезнено уриниране.
Народната медицина препоръчва следната настойка от семената: 1 с. л. семена се заливат с 200 мл кипяща вода, похлупва се за 15 минути, и се прецежда. След това се взема по една супена лъжица 5-6 пъти дневно.
• Мигрена
Копърът облекчава симптомите при главоболие и мигрена. В случаи на пристъп, се препоръчва настойка от 1 с. л. съцветия от копър, киснати в чаша и половина гореща вода. Отварата се изпива на няколко пъти през деня.