Според статистиката заболявания на ставите засягат приблизително един на всеки 3-ма души в света
Преди се е смятало, че от ставни заболявания боледуват само възрастните хора, но сега те “младеят” и “избират” жертвите си не само сред пенсионерите, а измъчват и хора в разцвета на силите им.
Съвременният човек не работи физически труд, неправилно натоварва ставите си, когато спортува, заедно с това прекалява с вдигането на тежести във фитнес залите. Наднорменото тегло, седящата работа, неправилната поза – това също са спътници на заболяванията на ставите, които водят до допълнително натоварване.
Ставните заболявания могат да възникнат в случаите, когато е налице генетично предразположение към тях или нарушена обмяна на веществата в организма. Лошата среда и нездравословният начин на хранене може да утежнят положението.
Освен това до ставите достигат по-малко хранителни вещества чрез кръвта, а все пак всеки ден те трябва да издържат огромни механични натоварвания и натиска на масата на тялото. Доказано е, че намаляване на теглото само с 5 кг. понижава риска от заболявания на ставите с 50%. Въпреки това, ако в продължение на 1 седмица прекарате в леглото, устойчивостта на хрущяла и костта се понижава с 15%.
Какви са възможностите на медицината
При лечението се използват болкоуспокояващи, хормонални лекарства, физиотерапия (топли процедури и ултразвук), физиотерапия, масаж и лекарства, които възстановяват ставния хрущял. Струва си да наблегнете на плуването, като отделите специално внимание на рационалното хранене. От традиционните методи на китайската медицина се използват масаж, рефлексотерапия, специално напарване с билки, фитотерапия.
Ревматизмът също е заболяване на ставите. То е много коварно, защото се прокрадва неусетно, дълго и упорито дебне жертвата си. И всичко това, защото повечето от нас стават жертва на рекламата, която ни обещава чудодейни средства за лечение, които незабавно спират развитието на всяко заболяване.
След като сме се излекували с помощта на народни и аптечни рецепти, сваляйки температурата и отстранявайки болката, привидно здрави, вече сме готови за нови битки, тъй като нямаме време нито за боледуване, нито за обикаляне по кабинетите на различни лекари. И мнозина предпочитат да боледуват на крак, без да нарушават всекидневния си начин на живот.
На малките отоци в ставите, останали след заболяването, никой не обръща внимание. Умерено силни болки, зачервяване на кожата в областта на ставите, изглежда, трябва да премине от само себе си. Е, какво от това, че сутринта се събуждаме сковани, достатъчно е да се раздвижим малко – и всичко ще е наред.
Тези мисли трябва да прогонваме колкото може по-далече, защото по това време на привидно спокойствие и тишина след прекараното заболяване артритът започва своята разрушителна работа. Бавно, но сигурно той подкопава не само ставата, но и сърцето, и бъбреците. Заболяването може да се прояви много години след първия пристъп.
При първите симптоми на ревматоидния артрит е необходимо да се консултирате с лекар.
Специалистът ревматолог ще ви направи изследвания и ще ви предпише подходящо лечение. Това е единственият начин да се предотврати по-нататъшното развитие на артрита и да му се попречи да атакува организма на всички фронтове.
Лечението обикновено включва антибиотици, хормони, противовъзпалителни и болкоуспокояващи, физиотерапевтични процедури, масаж, лечебна физкултура. Ако противовъзпалителните мехлеми не помагат, може да се наложи поставянето на инжекции на мястото на възпалението. По отношение на физическата активност мнението на специалистите е, че не трябва да я ограничавате.
За какво говори „щракането“ им
Хрущене, шум, щракване – това е “езикът” на ставите. Може би причината за тези “разговори” е само в прекалената подвижност.
Лекарите наричат това състояние хипермобилност на ставите. В този случай може да се даде следният съвет: не избирайте работа, при която се налага продължително време да стоите в едно и също положение; правилно дозирайте физическите натоварвания – упражненията не трябва да водят до прекалено разтягане на ставните връзки.
Друга причина за хрущене на ставите може да стане нараняване по време на спортуване. В този случай трябва незабавно да разтоварите ставата, да є дадете почивка. В този случай може да ви помогнат ортезите – специални приспособления, които ограничават подвижността.
Най-неблагоприятният изход от постоянните “разговори” на ставите е артрозата. Заболяването се характеризира с износване на ставите и стесняване на хрущялната повърхност.
При наличието на артроза трябва да ограничите натоварването на болните стави и да използвате противовъзпалителни мехлеми.
Най-често артрозата се развива в тазобедрената и колянната става. Заболяването започва с промени в тъканите на ставата. Най-напред болестта засяга хрущяла, а след това и съседната кост, връзките, капсулата, мускулите около ставите.
Симптомите включват: болка, която първо се появява внезапно, след това възниква от време на време и се усеща в дълбочина на ставите, ограничена подвижност, скованост сутрин.
Причината за развитието на артрозата се крие в промяна на биологичните свойства на хрущяла, което може да бъде причинено от въздействието на вътрешни и външни фактори от околната среда.
Например, дефекти в гена, наднормено тегло, заседнал начин на живот, неправилно хранене, травма, операция на ставите, нарушена функция на щитовидната жлеза. Висок е рискът от развитие на заболяването при пациенти със сколиоза или плоскостъпие.
Има ли профилактика и каква е тя
Както е известно, всяко заболяване е по-лесно да се предотврати, отколкото да се лекува. Тази стара колкото света истина е напълно подходяща за заболяванията на ставите.
Профилактиката включва балансирано хранене, физически активен начин на живот, избягване на продължително преохлаждане, рязко и тежко физическо натоварване и травми. Трябва да се внимава за стойката, да се коригира навреме плоскостъпието, да се правят специални физически упражнения за укрепване на мускулите и сухожилията. Особено подходящо в този случай е плуването. Необходимо е да се следи телесното тегло, правилно да се редуват натоварването и разтоварването на ставите.
По време на работа да се избягват фиксираните пози, по-често се движете. Няма да е лошо през пролетта и зимата да приемате витамини и аминокиселинни комплекси. Що се отнася до хранителните продукти, специалистите дават много полезни съвети. Необходимо е например да се намали употребата на растително масло и маргарин.
Според резултатите от направени проучвания те могат да увеличат възпалението на ставите. Препоръчва се само масло от рапица и маслини, които имат ниско съдържание на мастни киселини. В храната трябва да се включват повече зеленчукови сокове – моркови, целина, зеле.
10 съвета за болните от артрит
– Избягвайте варените продукти – съчетаването им със суровите трябва да бъде в съотношение 1 към 3.
– Пийте до 3 литра вода на ден.
– Ограничете употребата на месо, риба, сирене и животински мазнини до 1-2 пъти седмично.
– Организирайте си всяка седмица “гладни” дни.
– Колкото може повече време прекарвайте на чист въздух, правете редовно контрастни душове.
– Съществуват и народни средства за лечение на артрита, но преди да се решите на такова лечение, по-добре е да се консултирате със специалист.
– В 1 чаша вода се добавят 2 чаени лъжички ябълков оцет или лимонов сок и 2 ч.л. мед. Пийте 3 пъти на ден 30 минути преди хранене.
– Брезови пъпки се заливат с вода или алкохол, престояват на тъмно място в продължение на 10 дни. Пийте по 40 капки и разтривайте възпаленото място с тази настойка.
– Залейте 2 ч.л. червена боровинка с 1 чаша вряла вода, оставете да престои 5 минути. Прецедете, охладете и пийте на малки глътки всеки ден.
– Нарязват се на ситно и се смесват: цвят от бъз, листа от коприва, корени от магданоз, кора от върба в равни пропорции. 1 супена лъжица от получената смес се залива с чаша вряла вода и се вари 5 минути. Охлажда се и се прецежда. Пийте по 2 чаши на ден.