Хранителни добавки при лошо храносмилане
Към магазините IZGORIMAZNINITE. COM
• Кои са помощниците в борбата с подутия стомах, неприятните газове и трудното изхождане?
По една или друга причина, случаите на хора с влошено храносмилане, които търсят съвет как могат да оправят нещата, не са малко.
Макар в някои от случаите проблемът да се крие в крайно неправилно хранене, понякога колкото и добре да се храним, такъв проблем също може да съществува.
В днешно време все повече се говори за това, че и самата храна, която купуваме, става все по-некачествена.
Честата употреба на алкохол и нетолерантността към определени храни също може да доведе до влошено храносмилане.
Ще разгледаме няколко хранителни добавки, които могат да бъдат безценен помощник в храносмилането и възвръщането на баланс в цялата ни храносмилателна система.
Вероятно голяма част от вас са чували за тези суплементи, но нека ги разгледаме за тези, които не са.
• Храносмилателни ензими
Както и името подсказва, храносмилателните ензими са ензими, които тялото ни секретира при прием на храна.
Повече за ензимите като цяло можете да прочетете и в нашата статия в изданието, но казано накратко, те са катализатори/ускорители. Тяхната задача е да увеличат многократно скоростта, с която се извършват определени метаболитни процеси или други реакции.
Съответно целта на храносмилателните ензими е да подпомогне и увеличи качеството и скоростта на разграждане и усвояване на храната.
По принцип тялото няма проблем със секретирането на тези ензими, но при някои хора те се оказват в недостатъчни количества (ензимна недостатъчност). Човек може да секретира недостатъчно само един или няколко ензима.
Това от своя страна нарушава процеса на храносмилане и се стига до тежест в стомаха, подуване, образуване на излишни газове и други.
Приемайки ензими под формата на хранителна добавка, вие запълвате евентуалните липси.
• За какво да следите?
Когато избирате хранителна добавка, следете дали в нея се съдържат:
- Амилаза (amylase) – ензимът, отговорен за разграждането на въглехидратите.
- Протеаза (protease) – ензимът, отговорен за разграждането на протеините.
- Липаза (lipase) – ензимът, отговорен за разграждането на мазнините.
Тези три са най-важните и основни 3 ензима. Допълнително в продуктите може да има и други:
- Лактаза (lactase) – ензимът, който разгражда лактозата. Ако нямате силно изразена лактозна нетолерантност, не пиете много мляко или не ядете много млечни храни, може да минете и без него. Ако пиете много мляко, по-добре спрете и вижте дали храносмилането няма да се подобри и без прием на ензими.
- Целулаза (Cellulase) – ензимът подпомагащ разграждането на целулозата или иначе казано – фибрите в храната.
- Бетаин хидрохлорид (Betaine HCL) – подпомага секретирането на стомашна киселина. При някои хора именно секретирането на недостатъчно стомашна киселина е основният проблем.
• Как да ги приемате?
Самото количество таблетки/капсули зависи от количествата на ензимите в продукта. Като пример можем да дадем NOW Foods Super Enzymes, който е добре балансиран продукт и от него е достатъчна 1 таблетка на прием.
Не е нужно ензимите да бъдат приемани при абсолютно всяко хранене. Те са от най-голяма полза при по-обемните хранения, които включват много калории и разнообразни хранителни източници.
Можете да ги приемете малко преди, по време или веднага след хранене.
• Пробиотици
Вероятно вече сте чували за пробиотиците и за това как нашата чревна флора е изградена от милиарди различни бактерии. Ако не сте, препоръчваме преди да продължите да прочетете статията за чревната флора в изданието ни.
В червата ни същества баланс между така наречените добри, лоши и неутрални бактерии. При определени ситуации като:
- Недостатъчно ядене на плодове и зеленчуци
- Предостатъчно ядене на junk food
- Редовно пиене на алкохол
- Лечение с антибиотици и други лекарства
- Стрес
- И други
този баланс може да бъде нарушен и „на власт“ да застанат лошите бактерии.
Чести симптоми са натрупване на излишни газове с неприятна миризма и диария, но тъй като чревната флора отговаря и много други неща, може да се стигне и до нарушени имунитет и общо благосъстояние.
• За какво да следите?
Като цяло е трудно да се каже нещо специфично, тъй като има ужасно много и различни щамове бактерии, всеки с различни потенциални ползи. Добре е хранителната добавка да съдържа поне няколко различни щама.
Другото е количеството на бактериите. Гледайте да се съдържат поне няколко милиарда бактерии.
Като примери:
- NOW Foods Gr8 Dophilus – съдържа 8 щама и 4 милиарда бактерии в 1 капсула. Чудесен вариант при по-слаби симпоми на дисбактериоза и за поддържане на баланса.
- NOW Foods Probiotic-10 – съдържа 10 щама и 25 милиарда бактерии в 1 капсула. Перфектен вариант за следантибиотично лечение, продължителна диария и тежки симптоми на дисбактериоза.
- NOW Foods Berrydophilus – съдържа по-малко щамове и количество бактерии. Много добър вариант за малки деца.
• Как да ги приемате?
Съществуват две теории. Едната твърди, че пробиотиците трябва да се приемат заедно с храна, а другата – на празен стомах.
Според нас и двата варианта ще свършат работа, но най-добре е да следвате препоръките на производителя на закупения от вас продукт.
За да си подсигурите балансирана чревна флора целогодишно, добра идея е да приемате пробиотици веднъж на няколко месеца.
• Фибри
Фибрите са изключително важни за доброто храносмилане, но при тях съществува разлика в толерантността при хората.
При някои хора повечето фибри издуват още повече стомаха и водят до още повече газове.
Пълната липса на фибри в менюто обаче също не е от най-добрите варианти. Най-малкото може да доведе до запек и затруднено ходене по голяма нужда, а и е доказано, че фибрите могат да имат благоприятни ефекти върху здравословносто състояние.
Фибрите се делят на:
- Разтворими (смилаеми) – забавят храносмилането и образуват гелоподобна субстанция.
- Неразтворими (несмилаеми) – помагат за обемизирането на фекалиите и по-лесното изхождане. Могат да служат и като пребиотици.
• За какво да следим?
Отново съществуват доста различни видове фибри, но най-добре изследваните и най-често използваните в продуктите са:
- Инулин – разтворим. Действа като пребиотик, подкрепя добрите бактерии и имунната система.
- Целулоза – неразтворима. Помага при запек и подобрява изхождането.
- Растителни гуми (gums) – има различни видове – xanthan gum, guar gum, Senegal gum и други.
- Псилиум – разтворим. Ще го срещнете още под името „фибри от индийски живовляк“. Изключително ефективен за обемизирането и овлажняването на екскрементите.
- Полидекстроза – разтворима.
• Как да ги приемате?
Най-добре е да ги приемате по време на хранене.
Стандартната препоръка е да се стремите да приемате между 20 и 30 г фибри дневно (общо от храна и/или добавки). Друга препоръка е да се приемат по 10 гр. фибри на всеки 1000 приемани калории.
За да установите толеранса си, започнете от ниско и увеличавайте.
• В заключение
Приемът на хранителни добавки може да бъде добър и наистина ефективен начин за подобряване на храносмилането. Разбира се, не разчитайте само на тях.
Стремете се да следите кои храни не ви понасят добре и потърсете техен заместител.
Пийте достатъчно вода и се опитайте да ядете достатъчно и различни плодове, зеленчуци, ядки и други богати на фибри и полезни вещества храни.
Ако обаче вече сте направили всичко, за което сте чели/чували и няма резултати, ако следвате определени цели и се налага да приемате големи количества храна дневно и храносмилателната ви система не смогва, нищо не пречи да потърсите помощта на хранителните добавки.
Тихомир Велев